مد و پوشاک

راهنمای انتخاب عینک برای فرم صورت

خلاصه مطلب
انتخاب عینک مناسب برای فرم صورت بسیار مهم است چرا که یک عینک بدون توجه به هدف اصلی آن که آفتابی باشد یا طبی هدف دیگری نیز دارد و آن افزایش جذابیت شما و ایجاد هارمونی در صورت شماست. قطعا هیچ یک از ما عینکی که باعث کاهش زیبایی ما شود را نمیپسندیم. در این مقاله از مجله مد و فشن کافه استایل به بررسی عینک های مناسب برای صورت‌های مختلف میپردازیم.

عینک برای صورت های مختلف
در واقع میتوان گفت که اولین قدم برای خرید عینک، شناخت فرم صورت خود و انتخاب عینکی مناسب برای صورتتان است چون اینکار باعث میشود عینکی که میخرید را دوست داشته باشید و از صرف هزینه‌های زیاد برای عینک‌های مختلف جلوگیری کنید. صورت افراد دارای 5 فرم و قالب اصلی است:

برای اینکه سریعا به قسمت موردنظر بروید روی عنوان کلیک کنید.

عینک صورت مربعی و مستطیلی
عینک صورت گرد
عینک صورت قلبی شکل
عینک صورت مثلثی
عینک صورت بیضی
که به بررسی آنها و توصیه‌هایی برای انتخابی بهتر برای آنها میپردازیم. اما دقت داشته باشید این نکات دستورالعمل‌هایی برای تعیین عینک مناسب فرم صورتتان است نه قوانینی سفت و سخت؛ پس صورت افراد لزوما مطابق با یکی از شکل‌های بیان شده نیست و ممکن است صورت شما ترکیبی از دو یا چند فرم صورت باشد که کافیست به نکات گفته شده توجه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. در فرایند تهیه عینک آفتابی یا طبی اولین مرحله شناخت فرم صورت و عینک مناسب شما و سپس فهمیدن عینک مناسب سایز شما و سپس اقدام به خرید است.

بیشتر بخوانید: تعیین سایز عینک
عینک مناسب برای صورت مربعی و لوزی
فرم صورت مربعی و مستطیلی دارای زاویه است و عرض استخوان فک، گونه و پیشانی تقریبا برابر است.

عینک برای صورت مستطیلی

صورت‌های مستطیلی معمولا کشیده، درشتتر، با کنج‌ها و انحناهای با زاویه‌های تند هستند، و استخوان‌ها به صورت دو خط موازی از پیشانی تا فک کشیده شده‌اند. عینک‌های با فریم نازک و انحنای دایره‌ای مناسب صورت های مربعی است و علاوه بر آن عرض فریم کمی از استخوان گونه عریض تر باشد تا انتخاب‌های مناسبی باشد و به فرم صورت هارمونی و جلوه بدهد.
صورت‌های مربعی به عینک‌هایی با شکل متضاد نیاز دارند مثل عینک‌های گرد و عینک های بیضی که متناسب با عرض و طول صورت شما باشند. این عینک‌ها زاویه‌های تند صورت شما را ملایم‌تر میکنند و اصطلاحا آن را بالانس میکنند.
این عینک ها برای صورت های لوزی نیز مناسب‌اند.علاوه بر این شما میتوانید کمی جسورانه عمل کنید و عینک‌های چشم گربه‌ای را هم امتحان کنید.

عینک مناسب برای صورت گرد
صورت‌های گرد زاویه‌های نرم و ملایم‌تری دارند و عموما استخوان پیشانی با استخوان فک برابر و استخوان گونه کمی پهن تر است.

عینک برای صورت گرد

صورت های گرد دارای زاویه‌های نرم‌تری هستند و کمتر پیش میاید که استخوان صورت از فک تا پیشانی، بصورت مستقیم کشیده شده باشد. معمولا گونه صورت های گرد توپراند و در قسمت چانه زاویه تند و تیزی وجود ندارد. بطور کلی در صورت های گرد تنوع و فرم‌های زیادی وجود دارد چون زاویه‌های مختلفی وجود دارد و شما باید با درنظر گرفتن آن عینک مناسب را انتخاب کنید، یعنی هرچه صورت گردتر عینک زاویه دارتری را انتخاب کنید و اگر صورت شما گردی کمتری دارد میتوانید عینک‌های با انحنای بیشتر را انتخاب کنید.
نکته اصلی برای صورت های گرد اضافه کردن زاویه به چهره است اما به نکات زیر هم دقت کنید:
عینک های مستطیلی که ساختار صورت شما را تغییر میدهد باعث کشیده و کوچکتر بنظر رسیدن صورت شما میشود.
عینک های چندضلعی باعث میشود صورت شما شارپ تر بنظر برسد و باعث ایجاد هماهنگی بیشتری میشود.
برای صورت های گرد عینک های مستطیلی و عینک‌های D شکل که رو به پایین قوس دارند توصیه میشود.

عینک مناسب برای صورت های قلبی شکل
این فرم صورت در قسمت پیشانی پهن است و به مرور در جهت چانه نازک میشود

عینک مناسب صورت قلبی و تپل

پهن‌ترین قسمت افرادی که دارای فرم صورت قلبی هستند در کناره‌های ابروهاست وهرچه دیواره‌های صورت آنها به چانه نزدیک میشود، عرض صورت نیز کمتر میشود. این صورت‌ها ممکن است کشیده یا گرد باشند ولی حالت رو به نازک شدن خود را حفظ میکنند.
این فرم صورت اصطلاحا عینک‌خور است. بهترین عینک برای این شکل عینک‌هایی است که در قسمت پیشانی پهن تر باشد و قسمت پایین عینک هم دارای شکلی منحنی باشد و گوشه‌های قسمت بالای عینک کمی کشیده باشد.
نکاتی برای انتخاب عینک بهتر:
اگه چانه ظریف و باریکی دارید از عینک هایی استفاده کنید که فریم ضخیم تری دارند.
با توجه به اندازه پیشانی میتوانید از عینک‌هایی که دسته آنها به قسمت پایین عدسی متصل شده‌اند استفاده کنید تا بدین شکل توجه بیشتری برروی قسمت پایینی صورت شما جلب شود.
مناسب‌ترین عینک برای این فرم از صورت عینک‌های خلبانی و همینطور عینک‌های D شکل است.

عینک مناسب برای صورت های مثلثی
صورت های مثلثی دارای استخوان فک پهنی هستند و در جهت پیشانی عرض آن کمتر میشود.

عینک برای صورت مثلثی

عینک‌های مناسب برای صورت های مثلثی باید زوایای صورت شما را تنظیم کنند پس اگر صورت شما دارای استخوان فک پهن و پیشانی باریکتری است، شما باید عینکی را انتخاب کنید که دارای قسمت بالایی ضخیم و قسمت پایینی نازک باشد.
عینک‌های نیم فریم برای این فرم از صورت عالی است البته سعی کنید عینک‌های مورد استفاده شما ترکیبی از فریم‌های گرد و زاویه دار باشد مانند عینک های خلبانی، چشم گربه‌ای و عینک‌های D شکل.

عینک مناسب برای صورت های بیضی شکل
فرم بیضی صورت عمومی ترین فرم صورت است و اکثر افراد دارای صورتی بیضی شکل هستند. در فرم بیضی استخوان گونه پهن و استخوان پیشانی و چانه کمی باریک تر است.

عینک برای صورت بیضی و کشیده

افرادی که دارای صورت های بیضی هستند دست بازتری دارند اما به این معنی نیست که هر مدلی را میتوانند استفاده کنند.
این شکل صورت دارای انحنای بسیار نرم است و در پس کافیست مقداری زاویه و گوشه به صورت اضافه کرد. دقت کنید که بهتر است از عینکی استفاده کنید که عرضی برابر عرض پهن ترین قسمت صورتتان که اطراف چشمان شماست داشته باشد.
با اینکه میتوانید مدل‌های بسیاری را تهیه کنید توصیه میکنم که از عینک های مربعی، مستطیلی و چند ضلعی استفاده کنید. عینک‌های چشم گربه‌ای قطعا عالی بنظر میرسند، عینک خلبانی که کمی زاویه تند داشته باشند هم همینطور و اگر تمایل دارید کمی از سبک‌های سنتی‌تر هم استفاده کنید حتما از عینک های D شکل استفاده کنید.

یک نگاه کلی
در جدول زیر میتوانید شکل‌های مختلف عینک‌ها و صورت‌ها را بیابید و به راحتی متوجه شوید که با یکدیگر همخوانی دارند یا ندارند.

جدول راهنمای تناسب عینک و صورت

جمع بندی
بسیار عالی ما عینک مناسب برای صورت گرد، و مربعی و قلبی و بیضی و مثلثی را شناختیم و با ویژگی این فرم ها آشنا شدیم. اکنون میدانیم بهتر است عینک ضخیم تهیه کنیم یا عینکی باریک، عینک‌های گرد به ما میایند یا عینک‌های زاویه‌دار و گوشه دار و آیا بهتر عینکی که استفاده میکنیم نیم فریم باشد یا بدون فریم یا با فریم کامل. شما تقریبا نیمی از راه را طی کرده‌اید و کافیست سایز عینک مناسب خود را نیز بیابید و سپس اقدام به خرید عینک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا