مد و پوشاک

اکسسوری چیست و شامل چه مواردی میشود؟

خلاصه مطلب:
امروزه هرجا که بحث از شیک پوشی یا خوش پوشی است نام اکسسوری هم به میان می‌آید اما اکسسوری واقعا چیست؟ چه اقلامی جز اکسسوری ها محسوب میشوند؟ اکسسوری های مردانه کدامند و چه تفاوتی با اکسسوری های زنانه دارند؟ در این مقاله فروشگاه اکسسوری کافه استایل کاملا با سیر تا پیاز این ترند دنیای پوشاک و فشن اشنا میشویم.

اکسسوری یعنی چه؟
اکسسوری(accessory) که کاملا خود را در میان زبان فارسی ترویج کرده در واقع یک کلمه انگلیسی هست اما در فارسی هم کلمه ای که کاملا مفهوم را منتقل کند وجود ندارد که همین دلیل اصلی رواج خود کلمه “اکسسوری” هست، در فرهنگ لغت اکسسوری “لوازم جانبی”و”ملحقات” ترجمه شده اما مفهوم اصلی آن در مد و فشن اشاره به اقلامی دارد که جز اصلی پوشش و استایل ما محسوب نمیشوند مانند زیورالات, عینک، ساعت و کیف و… که به بررسی هر کدام میپردازیم.

چرا اکسسوری بپوشیم؟
بسیاری پوشیدن اکسسوری را بیهوده میدونن و اهمیتی به استفاده از اکسسوری نمیدهند که این مسئله بیشتر به سلایق شخصی برمیگردد اما توجه کنید که اگر بدنبال حس خوب و جذابیت دیداری باشید هیچگاه از اکسسوری ها صرف‌نظر نمیکنید؛ تصور کنید در خیابان با یک مهمونی هستید، مطمعنا همه دارای لباس و شلوار هستند، ایا هیچ یک از افراد توجه شما را جلب میکنند؟ احتمالا خیر
حال تصور کنید در همین حال خانمی با یک ست شال و کیف صورتی و عینک فیبری و ساعت با بند سفید از سوی دیگر خیابان رد میشود؛ بخواهید یا نخواهید چشمان شما به آن سمت کشیده میشوند.
در واقع تفاوت اصلی افراد از نظر ظاهری را همین اصول رنگ شناسی و استفاده از اکسسوری ها رقم میزند.
اما نکته مهم در استفاده از اکسسوری های را فراموش نکنید که بیان کننده علایق و سبک زندگی شماست به عنوان مثال:
استفاده مناسب از اکسسوری ها ذهنیتی جذاب و با اعتماد بنفس از شما در ذهن مخاطب شما تداعی کند.
استفاده نکردن باعث ایجاد تصور شخصیت ساده ،بی توجه به زیبایی و انسان نچندان اجتماعی را تداعی میکند.
و البته استفاده بیش از حد از اکسسوری ها نیز تصور شخصیتی بی‌بندوبار و بی مسئولیت و جز اقلیت های خاص ناهنجار را به ذهن می‌آورد.
دیدید که اکسسوری ها حرف میزنند و شما را معرفی میکنند پس اصول پوشیدن اکسسوری غافل نشید.
اکسسوری هارا به دسته بندی های مختلفی مثل “زنانه و مردانه” یا “حمل کردنی و پوشیدنی” و غیره دسته بندی میکنند، اما تقریبا تمام انواع اکسسوری ها در بین خانم ها و اقایان مشترک اند با کمی تغییر ظاهری.

تفاوت اکسسوری های مردانه و اکسسوری های زنانه:

تفاوت اکسسوری مردانه و زنانه

چند ویژگی بارز در اکسسوری های مردانه و زنانه را میتوان به این صورت عنوان کرد:
ساختار زمخت یا پهن تر: این مورد بسیار واضح در اکثر انواع اکسسوری ها مشخص است به عنوان مثال کمربند های مردانه نسبت به کمربند های زنانه عریض ترند یا کیف پول مردانه به راحتی در جیب جا میشوند اما کیف پول های زنانه اینطور نیستند.
وزن سنگین تر: این مورد هم مانند گزینه قبل هست و به عنوان مثال میتوان عینک های مردانه و زنانه را مقایسه کرد یا کیف های مردانه که وزن بالاتری دارند.
رنگ تیره: استفاده از رنگ‌های تیره را نمیشود به همه اکسسوری ها تعمیم داد اما مواردی مانند عینک های افتابی مردانه رنگ های تیره تری نسبت به عینک های افتابی زنانه دارند یا زیورالات مردانه بیشتر به رنگ های مشکی و قهوه‌ای میل میکنند ولی زیورالات زنانه دارای رنگ های طلایی یا نقره ای هستند.
سبک و طرح: اکسسوری های زنانه عموما داری طراحی ظریف و نگین کاری شده هستند یا زاویه و مدلی که روی اکسسوری های زنانه پیاده میشود ظرافت خاصی دارد اما اکسسوری های مردانه عموما دارای طراحی ساده هستند.

اکسسوری شامل چه مواردی میشود؟
برای اینکه که بهتر اکسسوری هارا بشناسیم بهتر است تک تک به معرفی آنها بپردازیم:

کلاه:

اکسسوری کلاه

اولین اکسسوری مورد بررسی کلاه هست کلاه ها تنوع و کابردهای زیادی دارند ازکاربردهای کلاه میتوان به ایمنی، محافظت در برابر اب و هوا، یا مذهب و مناسبت ها اشاره کرد اما محبوب ترین ترین کلاه ها شامل کلاه های تریلبی، برت و کلاه کپ است، ولی نکته در مورد کلاه این است که ایران بانوان بیشتر از شال استفاده میکنند و کلاه عموما در بین اقایان متداول تر است.
قیمت: شروع قیمت کلاه از15 هزار تومان تا 1500 هزار تومان

شال و روسری:

اکسسوری شال و روسری

شال و روسری در ایران به دلایل فرهنگی و مذهبی از قالب اکسسوری خارج شده و یک پوشش اصلی به حساب میاید. روسری به طرز باورنکردنی در استایل شما میتواند تاثیرگذار باشد و به شدت جای مانور و خودنمایی دارد، هزاران طرح و دهها مدل گره، دست شما برای خاص بودن کاملا باز میگذارد علاوه بر آن شما میتوانید با ست کردن شال خود با کیف، عینک یا مانتو خود را از سایرین یک سر و گردن جدا کنید.
قیمت: شروع قیمت شال از15 هزار تومان تا 3 ملیون تومان

اکسسوری های سر:

اکسسوری مو سر

تمام اکسسوری های سر به منظور مرتب کردن موها ایجاد شده اند ولی علاوه بر آن ظرفیت این را دارند که زیبایی را دو چندان افزایش بدهند پس به همین دلیل تنوع و ساختار های بسیار زیادی از اکسسوری های مو یا سر وجود دارند مانند شانه سر، سنجاق سر، هدبند، کلیپس، تل و روبان مو که میتوانند در جای خود استفاده شوند.
قیمت: شروع قیمت از5 هزار تومان تا 300 هزار تومان

عینک:

اکسسوری عینک

امروزه عینک دیگر یک وسیله برای درمان یا دقت نیست بلکه عینک نیز یک اکسسوری بینظیر است و دو دسته افتابی و طبی دارد. اگر فکر میکنید عینک های طبی فقط برای افرادی استفاده میشود که مشکل بینایی دارند در اشتباهید چرا که بسیاری از افراد عینک های طبی بدون نمره و با فریم های جذاب تهیه میکنند و به عنوان اکسسوری فوق العاده از ان استفاده میکنند.
عینک های طرح های متنوعی مثل عینک های گرد، فلت و ویفری و گربه‌ای و… دارند که میتوانید متناسب با فرم صورت خود بهترین مدل را انتخاب نمایید.
قیمت: شروع قیمت عینک از10 هزار تومان تا 15 ملیون تومان

ساعت مچی:

اکسسوری ساعت

ساعت هم مانند عینک از فقط کاربردی بودن خود پا را فراتر گذاشته است و امروزه نه تنها زمان را نمایش میدهد بلکه وارد دنیای فشن شده و بُعد شیک پوشی را به افراد اضافه میکند و به اندازه‌ای مهم شده است که گاها در قرارهای مهم کاری اگر ساعتی اصیل استفاده نکنید یک امتیاز مثبت را از دست میدهید چرا که یک ساعت عالی، اصالت خود را با مالکش منتقل میکند.
در مورد خانم‌ها که به زیبایی علاقه‌مندند احتمالا دستبند ساعت مهم تر از صفحه ساعت است و شرکت های ساعت سازی هم با توجه به این موضوع طرح ها و مدل های بسیار زیادی از دستبند ساعت را ایجاد کرده‌اند.
قیمت: شروع قیمت ساعت مچی از50 هزار تومان تا 75 ملیون تومان

کراوات و پاپیون:

اکسسوری کراوات پاپیون

کراوات و پاپیون هم جز اقلامی است که هم توسط اقایان استفاده میشود و هم بانوان اما عموما کاربرد اصلی آنها در اقایان است مخصوصا در ایران که موارد استفاده خانم ها از این اکسسوری‌ها بسیار کم است.
این اکسسوری هم طرح مجلسی مناسب استفاده با کت و شلوار را دارد و هم طرح فشن و اصطلاحا اسپرت که لزومی ندارد با لباس های کاملا رسمی پوشیده شوند.
قیمت: شروع قیمت کراوات از10 هزار تومان تا 2 ملیون تومان

کمربند و ساس‌بند:

اکسسوری کمربند و ساس بند

کمربند و ساس بند احتمالا کاربرد بیشتری نسبت به ظاهرشان دارند اما توجه داشته باشید که یک کمربند ناموزون و زشت میتواند تمام ظاهر شما را بهم ریخته نشان دهد.
مهمترین نکته در استفاده این است که هیچگاه ساس بند و کمربند را باهم نپوشید و در انتخاب کمربند هم ست کنید با کفش شما ست باشد تا ظاهر عالی داشته باشید.
قیمت: شروع قیمت کمربند از10 هزار تومان تا 2 ملیون تومان

کیف:

اکسسوری کیف

کیف، یکی از اقلام عالی اکسسوری که میتواند شما را کاملا متحول کند و علاوه بر آن از فضایی که در اختیار شما قرار میدهد هم استفاده کنید.
همه مدل های کیف شامل: کوله پشتی، کیف دستی، کیف کمری، کیف پول و … جز اکسسوری ها به حساب می‌آیند اما، بعضی بسیار جذاب تر و چشمگیر تر عمل میکنند بع عنوان مثال: کیف پولی که استفاده میکنید اگر در دست یک اقا باشد به احتمال زیاد درون جیب قرار دارد یا اگر در دست یک خانم باشد، درون یک کیف دوشی؛ اما خود کیف دوشی چطور؟
واضح است که کیف دوشی یکی از اکسسوری های جدا نشدنی خانم هاست و همچنین به دلیل اندازه قابل توجه اونها، از نقاطی است که در نگاه های اول نظر را جلب میکند و همین دلیل این است که چرا باید در انتخاب کیف دقت زیادی بکنید، چون ممکن است در ابتدا یکی از عواملی باشد که قبل از خودتان، شما را معرفی میکنند.
از دیگر کیف های پرکاربرد میشود به کوله پشتی اشاره کرد که حتما همه ما حداقل یکبار از آنها استفاده کرده‌ایم، حداقل در دوران مدرسه یا ساک ها مثل ساک های ورزشی یا مسافرتی.
قیمت: شروع قیمت کیف از5 هزار تومان تا 9 ملیون تومان

زیورالات:
زیورالات از اکسسوری هایی هستند که تنوع بسیار بالایی دارند هم در طرح و مدل هم در قیمت به عنوان مثال شما میتوانید یک گوشواره میخی استیل با قیمت 10 هزار تومان خرید کنید یا یک سرویس طلا با قیمت چند ده میلیون تومان اما خب زیورالات یک مفهوم کلی است و بیایید تا انواع آن را بررسی کنیم:

گردنبند:

اکسسوری گردنبند

گردنبند برای پوشش و زیبا کردن فضای خالی گردن و سینه است و میتوان با استفاده از سنگ های معدنی از خواص درمانی آنها هم استفاده کرد.
گردنبندها بینظیرند میتوانند شما را مانند یک ملکه نشان دهند یا یک مالتی میلیاردر اما چه گردنبندی بپوشیم، گردنبند ها هم اصول پوشیدن خود را دارند بسته به زمان و مکان استفاده مثلا هیچگاه در خیابان گردنبند الماس و مروارید نمیاندازید.
جذابیت گردنبندهای کریستالی فوق العاده است، یک دختر خانم میتواند با نگین‌های رنگارنگ سواروسکی خود را به رخ بکشد یا یک آقا میتواند با گردنبند زنجیری زخیم حس قدرت را به اطرافیان منتقل کند.
قیمت: شروع قیمت گردنبند از5 هزار تومان تا 100 ملیون تومان

دستبند:

اکسسسوری دستبند

دستبند، اکسسوری مورد علاقه‌ام تفاوتی ندارد یک اقا با مچ های ضخیم هستید یا یک خانم با دست های ظریف، یک پسر که تیشرتی استین کوتاه پوشیدید یا دختری با استین های بلندِ مانتواش، دستبند مانند هراه شماست و گاهی مراقب شما مثلا کافیست از دستبند های هوشمند استفاده کنید تا ضربان قلب و حتی قدم های شما را برایتان بشمارد.
دلیل استفاده از دستبند پر کردن فضای ساده و خالی بین دست و ساعت شماست اما اگر شما از کسانی هستید که از دستبند استفاده میکنید میدانید که شما نمیتوانید از دستبند استفاده نکنید چرا که دستبندها دلیلی بیشتر از آنچه گفته شد به شما میدهند، دستبند به شما قدرت میدهد، اعتماد به نفس میدهد و شما را معتاد خود میکند، طوریکه اگر روزی دستبند خود را فراموش کنید جای خالی آن را حس میکنید و دل شما برای سنگینی وزن آن بر روی دست شما تنگ خواهد شد.

بیشتر بدانید: انواع دستبند و کاربرد آن

انگشتر:

اکسسوری انگشتر

انگشتر بیشتر آقایان استفاده میشود (غیر از حلقه) ولی مدل های فوق العاده ای هم برای خانم ها و هم برای آقایان وجود دارد مانند انگشترهای نگین درشت برای آقایان یا انگشتر های مارکازیت برای خانم‌ها.
اگر شما دوستانی دارید که ید طولایی در استفاده از اکسسوری ها دارند، احتمالا ابتدا انگشتر شما برای آنان جذاب است، چرا که انگشترها نیز برای خود اصول و قواعدی دارند که باید رعایت شوند، بطور مثال طرح، ضخامت، جنس و اینکه انگشتر را در کدام انگشت قرار داده‌اید، همه نکاتی را درباره شما بیان میکنند که باید به آن توجه کنید.

بیشتر بخوانید: تعیین سایز انگشتر
گوشواره:

اکسسوری گوشواره

گوشواره‌ها در حالت کلی یک اکسسوری زنانه شناخته میشوند اما اینطور نیست و گوشواره‌های مردانه هم تا حدودی رواج دارند، طراحان گوشواره دست ما را کاملا باز گذاشته‌اند با تنوعی که در اختیار ما گذاشته‌اند، گوشواره‌های رزینی، گوشواره های پارچه‌ای و پلاستیکی که مناسب پوشش‌های کژوال و خیابانی هستند یا گوشواره‌های مرواریدی یا کریستالی و آویز بلند که مناسب مجالس و مهمانی هاست.
گوشواره ها در کنار صورت و چشمان شما قرار دارند یک گوشواره رنگی و زیبا میتواند شما را فردی خوشحال نشان دهد یا یک گوشواره طلای نسبتا درشت میتواند شما را فردی جدی نشان دهد.

پابند:

اکسسوری پابند

پابند یک اکسسوری انحصاری خانم‌هاست که البته گاها نادیده گرفته میشود و به آن اهمیت نمیدهند، حالا که بقیه کمتر استفاده میکنند شما میتوانید با استفاده از یک پابند، یک پوئن مثبت بگیرید.
پابندها نیز متنوع‌اند، پابندهای پارچه ای یا پابند‌های فلزی و پرزرق و برق که میتوانند از جنس طلا باشند یا جنس‌های دیگر مانند شرکت‌های بزرگ بدلیجات مثل ژوپینگ که از جنس مس و کریستال‌های سواروسکی استفاده میکند.

پیرسینگ:

اکسسوری پیرسینگ

پیرسینگ از کلمه انگلیسی (pierce) به معنی سوراخ کردن آمده است، و برای استفاده ازآنها ابتدا باید محل مورد نظرتان برای استفاده از پیرسینگ رو در مراکز درمانی سوراخ کنید. پیرسینگ های در نقاط مختلفی از بدن استفاده میشوند مانند لب، ابرو، گوش، ناف و….
پیرسینگ‌ها نیاز به مراقبت بیشتری دارند باید مراقب باشید تا دچار عفونت یا آسیب از جانب آن نشوید و علاوه بر آن توجه داشته باشید که استفاده از پیرسینگ از نظر فرهنگی هم باید درنظر گرفته شود چرا که استفاده بیش از حد پیرسینگ ممکن شما را فردی که دارای مشکلات اخلاقی است نشان دهد.
قیمت: شروع قیمت پیرسینگ از10 هزار تومان (البته توصیه میشوند از پیرسینگ‌های با کیفیت بالا استفاده کنید) تا 250 هزار تومان

جمع‌بندی:
در این مقاله سعی کردیم تا به خوبی اکسسوری و انواع آنها برای همراهان کافه استایلی معرفی گردند تا قبل از تهیه اکسسوری با دید باز به خرید بپردازیم؛ البته اکسسوری های دیگری هم مانند عصا، چتر و دکمه سردست نیز وجود دارند که در آینده بررسی آنها را نیز به مقاله اضافه خواهیم کرد اما مهم ترین اکسسوری ها را با هم بررسی کردیم، اکسسوری ها میتوانند بازه‌‌ قیمتی 2 هزار تومانی تا 300 میلیون تومانی یا حتی ساعت‌های چند میلیاردی را شامل شوند که نشان دهنده این است که اکسسوری‌ها متعلق به گروه و قشر خاصی نیستند و همه میتوانند از آنها بهره ببرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا