مد و پوشاک

انواع دستبند، تاریخچه و کاربرد آنها

خلاصه مطلب:

 دستبند احتمالا پرکاربردترین و محبوب ترین اکسسوری دنیاست و مطمعنا همه شما نیز چند دستبند و ساعت دارید و زمان زیادی را برای خرید دستبند صرف کرده‌اید. اما انواع دستبند ها از کجا آمدند و تاریخچه آنها چیست؟ آیا دستبندها تنها کاربرد زینتی دارند یا کاربرد عملی هم دارند؟ خواص پزشکی انواع دستبندها کدامند؟ ما در این مطلب کافه استایل قرار است به این سوالات پاسخ دهیم و کاملا با دستبند ها ، کاربردها ، خواص و برند های آنها اشنا شویم. 

تاریخچه دستبند ها

دستبند تاریخی

دستبندها از کجا امدند؟

اینکه دست بند ها از چه زمانی به میان آمدند مسأله‌ای مورد بحث است و در مورد آن مجموعه ای از فرضیات و گمان زنی ها وجود دارد. طبق نظر باستان‌شناسان، مصریان باستان حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد دستبند استفاده می کردند. در سال ۱۹۹۵ در ترکیه دستبندی به اسم اُبسیدین پیدا شد که مربوط به ۷۵۰۰ سال قبل از میلاد بود. پژوهشهای بدست آمده این موضوع را بیان میکرد که دستبند پیدا شده اولین نمونه تولید شده نبوده است و نمونه های دیگری هم پیش از آن وجود داشته. این نمونه های با قدمت بیشتر به نحو قابل ملاحظه‌ای موجب تکامل طراحی و افزایش کیفیت نمونه بدست آمده شده بودند.
کارشناسان روسی در سال ۲۰۰۸، به شواهد جدیدتری دست یافتند که تاریخ پیدایش دستبند را به دوره های بسیار قدیمی تر بشری می رساند. باستان شناسان روسی در سیبری در حال جستجوی غار دنیسفا بودند که ناگهان به مجموعه ای از زیورآلات برخورد می کنند. در این مجموعه تاریخی یک دستبند نیز قرار داشت. با آزمایشات کربن(برای تشخیص سن کشفیات) قدمت را اندازه گیری کردند چیزی حدود به ۴۰۰۰۰ سال پیش تخمین زده شد، محققان با تعجب اذعان داشتند که یافته های آن ها از تاریخ زیسته انسان سال ها پیشتر بوده است.
دستبند (bracelet) از عبارت یونانی برشیل به معنای (متعلق به دست و بازو) گرفته شده است. از همان زمان مانند اکنون دستبندها از تلفیق مجموعه موادگوناگونی ساخته می شدند. این مواد در زمانهای قدیم شامل چرم، دانه برنج و یا فلزات با قابلیت ذوب مناسب، پارچه های پوستی و … بوده است. امروزه به این مواد پلاستیک هم افزوده می شود. در مراحل بعد حلقه دستبند بیشتر با مواد دیگری مثل سنگ های قیمتی، مروارید ، جواهرات، چوب، صدف، بلور کانیهای تزئینی آراسته می شدند. به این علت میتوان گفت که در همان دوران قدیم هم ارزش دستبندها بسته به کیفیت ، سبک و کاربرد آن ها ثابت نبوده است.


دستبندها چرا بوجود امدند؟

برای دلیل ایجاد دستبند باید بدانیم که گروه های قبیله ای و قومی مختلف دست بند ها را عموماً به مناسبتهای آئینی مختلفی بدست می کردند. مصریان دستبند را از لوازمی مثل سنگ، چوب و استخوان، می تراشیده اند و از آن ها در ارتباط با تمایلات روحانی و مذهبی خود استفاده میکرده‌اند. مصریان دستبند معروفی داشته اند که با طرح نوعی سوسک و با سنگ عقیق درست می شده است این دستبند بر اساس یافته‌های موسسه نشنال جئوگرافی یکی از متداولترین نمادهای مصر باستان بشمار می رفت و مصریان از آن بعنوان نوعی طلسم یا مهره استفاده می کردند. در واقع نماد مقدس این حشره تجدید حیات و تولد دوباره را نمایان میکرد. به این دلیل دستبندهای تراشیده شده ای که طرح این سوسک را داشتند بعنوان زینت به زنان باردار داده میشد. همچنین این دستبند برای احیا در دنیای پس از مرگ، در مومیایی اجساد نیز گنجانده می شد.
در بلغارستان در دوران کهن، سنتی به نام آئین مارتینتسا (Martenitsa) وجود داشته است. کسی که می خواست آئین مارتینتسا را اجرا کند می بایست یک روبان قرمز و سفید را به دور مچ دست خود به شکل یک دستبند ببندد تا بدین ترتیب بآبا مارتا (Baba Marta) از او خشنود گردد. این شخصیت اسطوره ای کسی بوده که با خود پایان فصل سرد و شروع بهار را نوید می داد. در یونان باستان سنتی مشابه آن وجود داشت. یونانیان در این رسم قدیمی دستبندی از رشته های قرمز و سفید می بافتند که آن را تا پایان فصل تابستان بدست گره میزدند. به این دستبند مارتیس (Martis) گفته می شد و بدین علت آن را بدست می انداختند که از پوستشان در برابر آفتاب شدید محافظت کند.
در آمریکای لاتین دستبندی از جنس طلا وجود داشته که با پلاکی از مرجان قرمز یا سیاه و شبیه به یک مشت گره کرده ساخته می شده است. این دستبند همراه خود طلسمی را به همراه داشت که فرد را از «چشم زخم» یا همان تماس شیطان محفوظ نگاه می داشت. همه می دانیم که پدیده چشم زخم ناشی از نگاه شدیداً تحسین آمیز یا بلعکس حسادت آلود افراد ناشی می شود. زنان آمریکای لاتین در موارد متعدد به همین علت دستبند آزباچی را به نوزادان خود می پوشاندند تا از آن ها در برابر حوادث شوم محافظت کنند.
در فرهنگ چینی، دستبندهای در هم تنیده ریز بافت که از سنگ یشم ساخته می شدند برای مدت زمان بیش از چهار هزار سال وجود داشته اند. والدین چینی به فرزندان خود دستبند سنگ یشم کادو می دادند؛ آن ها بر این باور بودند که عنصر یشم از فرزندانشان محافظت خواهد کرد. بین چینی ها این عقیده مرسوم بوده که سنگ یشم از نوعی خواص درمانی ویژه برخوردار است. خواص درمانی یشم می توانست در درمان بیماریهای مربوط به کبد و تسکین دستگاه کلیوی موثر باشد. چینی ها معتقد بودند که دستبند یشم به آن ها این توانایی را می دهد تا با ارواحی که در زمین بطور آزاد گشت و گذار می کنند ارتباط برقرار کنند و بدین وسیله از زندگان یا مردگان آنها محفاظت کنند.
چینی ها برای دستبند طلا ارزشِ زیادی قائل بودند و طرحهای پرجزئیات و پیچیده از موجودات طبیعی، اسطوره ای و حیوانی بر طلا حکاکی می کردند. النگوی طلا در میان انواع دستبند، سبکی متداول و مد روز بحساب می آمد که از این نظر چینی ها را به مردم هند شبیه بودند. در کشور هند دستبند طلا بسیار متداول بود. در برخی مناطق هند نوع و تعداد النگوهایی که یک زن به دست داشت وضعیت تأهل آن شخص را مشخص می کرد
دستبند ها امروزه در چه جایگاهی قرار دارند:
با توجه به تولید فراوان و امکان فراهم آوردن هر چه بیشتر جواهرآلات مد روز طی قرن بیستم ، تنوع مدلهای دستبند نیز بیش از قبل در دسترس مردم قرار گرفت. طرح های شلوغ و پر تصنع اواخر قرن نوزدهم جای خود را به طرحهای ساده و واضح داد. در دهه سی میلادی طراحان زیورآلات موادی همچون پلاستیک و باکالیت را به بقیه مواد مرسوم در تهیه زیورآلات اضافه کردند. در دهه پنجاه میلادی زنان دستبندهای خیره کننده برنجی که با روکش نقره آبکاری شده یا طلا تمام عیار بودند را به دست انداختند.
از اوایل دهه هفتاد میلادی تا پایان آن، زنجیرهای بسیار ظریف ، النگوهای بسیار نازک، دستبندهای ضخیم، حلقه های طره ای پولک و یا منجوق دوزی شده ترند شده بودند. در طی سالها سبک خاصی از دستبند برای مردان نیز بوجود آمد.
در طراحی های مد امروز از الماس یا سنگهای قیمتی در تزئین انواع زیورآلات و دستبند استفاده میشود . امروزه دستبندهای ساده ای در میان نسل جوان وجود دارد که نمایانگر مسائل اجتماعی می باشند و بسیار متداول و مرسوم شده‌اند. بطور مثال دستبندی که برای کمک به افراد سرطانی در مراکز خیریه برای تهیه کمک هزینه‌های درمانی افراد نیازمند تدارک دیده شده است نماینده بسیار پرکاربردی از این گروه دستبندها هستند
حال به انواع دستبند های امروزی و کاربردهای انان میپزدازیم…
انواع دستبند ها و کاربرد و مزایای انها

براساس کاربردبراساس جنسبراساس ساخت
دستبند افسون(دستبند چارم)دستبند طلادستبندهای النگویی
دستبند توریدستبند استیلدستبند تکپوش
دستبند دوستیدستبند نقرهدستبندهای تنیس
دستبند اسپرتدستبند چرمدستبندهای آویزدار
دستبند اسم یا IDدستبند پارچه ایدستبندهای سنگ های گرانبها و مروارید
دستبند پاراکورددستبند پلاستیکیدستبند های زنجیری
دستبند پاندورادستبند چوبیدستبند تمیمه یا دستبند انگشتری
دستبند طبی یا دستبند تناسب اندامدستبند حدیددستبند بافت
دستبند جادوییدستبند نمدیدستبند رشته ای
دستبند چشم نظردستبند مسیدستبند مهره ای
دستبند عشقدستبند صدفی

دستبند ها از نظر ساخت
دستبند النگویی:

دستبند النگو

دستبندهای النگویی معمولا گرد و محکم و غیر قابل انعطاف هستند و از جلوی دست به داخل کشیده می شوند، روی مچ کمی شل هستند و در هر ضخامتی دیده می شوند
النگو را ممکن است چندتایی نیز استفاده کنند. النگوها معمولا از فلزاتی مانند طلا، نقره، برنج و استیل ساخته می شوند. این النگو ها به دلیل جذابیت و قیمت ارزان بشدت در بین دختران محبوب است.

مطالب مرتبط: نحوه تعیین سایز النگو
دستبند تکپوش:

دستبند تکپوش و کاف

دستبند های تکپوش معمولا ضخیم تر هستند و معمولا یک فاصله یا یک گیره دارند که از طریق آن به مچ دست بسته می شود است از فلزات و یا چرم ساخته میشوند.
بخاطر اینکه این نوع از دستبند کلفت و غیرقابل انعطاف هستند، نمی توان از آنها به عنوان پایند استفاده کرد.

دستبندهای تنیس:

دستبند تنیس

دستبندهای تنیس یک اکسسوری کلاسیک هستند که به خوبی با لباسهای رسمی یا روزمره هماهنگ می شوند. مدل طراحی شده ی ساده ی آن، روی زیبایی طبیعی سنگ ها و نگیبن های استفاده شده درآن (عموما الماس، زیرکنیا و سواروسکی) و فلزات آن، تاکید بیشتری می کند. دستبندهای تنیس ظریف و انعطاف پذیر هستند و آسانپوشیده می شوند و چفت دست میشوند.

دستبند مهره ای:

دستبند مهره ای

دستبند مهره از دستبند های محبوب است که از چندین مهره درست شده است که توسط یک نخ بهم متصل شده انداین دستبند ها میتوانند قفل داشته باشند یا بصورت کشی باشند، این دستبند ها اگر چه الان قسمتی از تیپ جوانان و نوجوانان است ، آن هم از نوع اسپرت و کژوال است اما این مدل دستبند ها از قدیم با سنگ هایی مثل عقیق و فیروزه و یاقوت جزء زیور آلات ایرانی بوده است

دستبندهای آویزدار:

دستبند آویز دار

این دستبند ها عموما از یک زنجیر فلزی ساده هستند با آویز تزئین شده اند. دستبندهای آویزدار روشی معنی دار برای نشان دادن چیزها یا وقایع مهم در زندگی شما هستند، مثلا به دنیا آمدن یک فرزند. این دستبندها و آویزهای آنها برای انتقال به نسل های بعد نیز بسیار مناسب اند و تا زمان های زیاد به یادگار باقی خواهند ماند. آویزها می توانند از مواد مختلفی تشکیل شوند،
از فلزات گرانبها مثل طلا و نقره ی 925 تا سنگ های قیمتی یا حتی شیشه.
پابندها نیز می توانند با آویز، گوی یا جواهرات تزئین شوند، ولی چه روی مچ پا چه مچ دست، داشتن آویز بیش از اندازه می تواند باعث شود دستبند شما برایتان راحت نباشد و یا پوشیدن آن مشکل شود.
بهتر است قسمت هایی از آن را خالی بگذارید تا در سال های آینده به آن آویزهای دیگر اضافه کنید

دستبندهای سنگ های گرانبها و مروارید:

دستبند گرانبها

سنگ های قیمتی نسبت به الماس، تنوع رنگ بیشتری دارند و می توان گفت غیررسمی تر هم هستند. دستبندها ممکن است فقط یک نوع سنگ داشته باشند یا ترکیبی از سنگ ها و برش های مختلف باشند، و یا سنگ هایی با رنگ های زنده که با الماس احاطه شده اند و تضاد رنگ زیادی را به نمایش می گذارند. اگر شما مطمئن نیستید که چه سنگی را انتخاب کنید، یکی از گزینه های مرسوم این است که سنگ ماه کسی که آن را استفاده می کند را انتخاب کنید، مخصوصا زمانی که قصد دارید برای کسی هدیه بگیرید. دستبندهای مروارید در اندازه ها و رنگ های متفاوتی از قبیل سفید، طلایی، قهوه ای، آبی، صورتی و سیاه وجود دارند. مروارید نسبت به بیشتر سنگ های قیمتی، شکننده تر است. شما می توانید پابندهایی هم که با سنگ یا مروارید ساخته شده است نیز پیدا کنید.

دستبند های زنجیری:

دستبند زنجیری

دستبند های زنجیری جز دستبند های شیک مناسب مصارف روزمره اند که از قطعاتی تشکیل شده‌اند که داخل یکدیگر قرار میگیرند و تشکیل زنجیر میدهند. این دستبند های هم مورد پسند اقایان است هم خانم ها ، شما همینطور میتونین از دستبند های زنجیری بصورت چندتایی کنار هم استفاده کنید.

دستبند تمیمه یا دستبند انگشتری:

دستبند انگشتری - تمیمه

تمیمه که به ان دستبند عربی هم گفته میشود تشکیل شده است از دستبند و انگشتر، که معمولا زنجیرهایی تزییناتی بر روی دست, انگشتر را به دستبند وصل میکند. تمیمه یکی از عناصر فرهنگ عامه بوده و در گذشته صرفا جنبه تزیینی نداشته و تاثیرات ماورایی آن را باور داشته اند.
تمیمه یا دستبند انگشتری, یکی از انواع زیورآلات میباشد. تعداد انگشترها میتواند یک یا چند عدد باشد و همچنین روی دست آن میتواند تک زنجیره و یا چند زنجیره باشند. از انواع پرکار و سنگین این نوع زیورها, میتوان به نمونه هایی اشاره کرد که روی دستبند و یا زنجیرهای روی دست, از شمسه و فرمهای خورشیدی استفاده شده است. تنوع طرح تمیمه بسیار بالاست و گاه در آن از فلزات مختلف استفاده میکنند, و از آن سنگهای زینتی مختلف در رنگ ها و شکلهای گوناگون اویزان میکنند.
امروزه مدل های جدید و متنوع دستبند انگشتری با طرحهای مختلف و مواد مختلف از جواهرات و فلزات گرانقیمت و طلا گرفته تا مواد کم ارزش مثل پارچه ساخته و تولید میشود و جزیی از زیورآلات جدید و مدرن امروزی شده است و طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. اما جالب آنکه این بخش از مد نیز همچون بسیاری از سبک های جدید در صنعت مد ریشه در هنر و باورهای گذشتگان دارد.
تمیمه در گذشته صرفا جنبه تزیینی نداشته و بر تاثیرات ماورایی آن باور داشته اند. در برخی مناطق ایران تمیمه های مختلف وجود دارد و براساس تزیینات و شمسه روی دست، معانی و کاربردهای گوناگونی برای آن درنظر میگیرند. در باورهای سنتی از تمیمه به عنوان تعویذ جهت جلوگیری از نظر و چشم زخم استفاده میشده و گاها از آن برای درمان برخی از بیماری ها استفاده میکردند. در کتابهای دینی درباره تاثیرات ماورایی دستبند انگشتری و همچنین احکام اسلامی مربوط به استفاده از آن بسیار اشاره شده است.
در مناطق مختلف دنیا استفاده از تمیمه وجود دارد هر چند با اسم های مختلفی خوانده شوند و کاربردهای مختلفی بر آن تعریف شده باشد. به عنوان مثال در دوران برده داری در افریقا, دستبند انگشتری را, دستبند برده ها مینامیدند. دستبند انگشتری نمادی از بردگی بوده و به عنوان نشان بین مالک و برده استفاده میشده است.

دستبند بافت:

دستبند بافت

دستبند بافت در واقع دستبند هایی هستند بیشتر دستبند هایی بودند که افراد بصورت دستساز برای خود و دوستانشان میساختند اما اکنون تولیدی ها نیز از این مدل ها تولید میکنند و همانطور از نام ان برمیاید دست بندی است که از رشته ها و نخ های بهم بافته شده درست شده است که به دسته های مختلفی براساس شکل و کاربرد تقسیم شده اند مثل دست بند های دوستی یا توری( که در ادامه توضیح داده شده‌اند).

دستبند ها از نظر کاربرد
دستبند دوستی:

دستبند دوستی

به دستبندهای بافتی گفته می‌شود که در طرحها و رنگ‌های مختلف با استفاده از نخ بافتنی (یا رشته‌هایی از سایر جنس‌ها) درست می‌شوند. یکی از نمونه‌های با ارزش و گرانبهای آن دستنبد طلا دوستی است. مچ بند دوستی نشانه‌‌ای از میزان اهمیت و توجهی است که شما به دوستان دارید. معمولا افراد این مچ بندها را به دوستان صمیمی و نزدیک خود کادو می‌دهند و هر دو آن را به عنوان نمادی از دوستی‌شان به دست می‌بندند. دستبندهای دوستی دارای تاریخچه معناداری هستند که نشان دهنده وفاداری و دوستی است و افراد اعتقاد دارند باید این دست بند هارا تا زمان فرسودگی کامل بر دست داشت.

دستبند اسپرت:

دستبند اسپرت

دستبند اسپرت شامل دستبندهای مهره‌ای و چرمی را میتوان با انواع و اقسام لباس ها پوشید. این دستبند ها هم با تیپ های اسپرت و شیک دیده میشوند هم با تیپ های رسمی .
همینطور این دستبندها از دستبندهایی که فلزات گران بها مثل طلا و نقره و پلاتین تهیه میشوند به طرز قابل توجهی ارزان ترند و این امکان را به ما میدهند که تنوع بالایی از رنگ و طرح و مدل از آنها را تهیه کنیم و با هر لباس و تیپی یک رنگ از آنها را ست کنیم.
یک نکته مهم در مورد این دستبندها مشترک بودن در بین خانم ها و اقایون است . یعنی هم دخترها میتوانند دستبند چرمی و مهره ای بیاندازند و هم پسرها . و البته به این دلیل است که ست های دستبند دختر پسری عاشقانه و رومانتیک به نشانه یک تعهد یا علاقه مشترک میتواند بین دو طرف رد و بدل شود. چیزی شبیه حلقه های غیر رسمی .
ازا ین گذشته این دستبند های ساده و بی تکلف هیچ نشانه ای از مجلل بودن و فخر فروشی ندارند و این با روحیه دختران و پسران سازگارتر است. برعکس زیورالات و جواهر های قدیم که بیشتر نشانه ای فخر فروشی و مال داری بود تا برای زینت دادن.

دستبند افسون(دستبند چارم):

دستبند افسون

دستبند های افسون بیشتر شامل یک زنجیر طلایی یا نقره ای‌اند که مهره های افسون یا چارم به ان وصل میشوند.فلسفه و دلیل استفاده دستبند افسون در گذشته برای خوش شانسی و محافظت در نقابل خطرات مورد استفاده قرار بوده است ولی امروزه مهم ترین علت زیبایی ان است.
عمدتا دو نوع دتبند افسون استفاده میشود که نوع اول به شکل زنجیر است و مهره ها از ان اویزان میشوند ولی نوع دوم که به دستبند افسون ایتالیایی شناخته میشود، از قطعات شیشه‌ای مسطتیلی که به یکدیگر متصل شده اند تشکیل شده است.

دستبند توری:

دستبند توری به دو نوع از دستبند ها تلقی میشوند و اول دستبند های دست بافتی که با استفاده از رشته های فلزی و پارچه یا چرم و نخ و امثال اینها بصورت شبکیه ای بافته میشوند و به نوعی جز دسته بزرگتر دستبند های بافت محسوب میشوند و البته این دستبند های بسیار زیبا و عامه پسند هستند و میتوان در ساخت انها از نگینها و سنگها هم استفاده کرد اما دسته دوم دستبند های مخصوص مراسم عروسی و عروس خانم هاست که از پاچه توری درست میشود و زیبایی خاصی را به پوشش عروس میدهد اما مناسب استفاده روزمره نیست.

دستبند اسم یا ID:

دستبند اسم

دستبند اسم از پرطرفدارترین زیورآلات و اکسسوری های زنانه و مردانه است.شما میتوانید برای غافلگیر کردن عزیزانتان در روزهای خاص مثل ولنتاین، روز مادر و روز زن، عیدی در اعیاد مختلف و … به آنها دستبند اسم هدیه دهید. این دستبند ها از جنس های چرم و فلزات مثل طلا و نقره یا استیل و سنگ هایی مثل مروارید ساخته میشوند.

دستبند پاراکورد:

دستبند پاراکورد

دستبند پاراکورد در واقع دستبندی است که از طناب پارکورد ساخته شده است و بیشتر مناسب کوهنوردان یا طبیعت گردان است چرا که با این دستبند در اصل همواره چندین متر طناب خوب و قوی با خود همراه دارند.
کسانی که به طبیعت گردی و مسافرت‌های خارج از شهر میروند و به اصطلاح به دل طبیعت میزنند خیلی بهتر میتوانند بفهمند که چند متر طناب محکم و بادوام چه اندازه میتواند در شرایط سخت و گرفتاری کمک کند و حتی در نتیجه اتفاقات موثر باشد
طناب پاراکورد یا همان طناب چتر نظامی که دارای استانداردهای خاص نظامی هست، دارای قدرت تحمل و مقاومت در برابر شرایط بد جوی و فیزیکی است واینکه خیلی سبک و کم حجم هست.
از پاراکورد میشود به عنوان بند کفش،شریان بند،ساخت تله شکار خرگوش،بند وسایل کوله،طناب نگه دارنده چادر،ساختن پناهگاه اضطراری،تور ماهیگیری،نخ ماهیگیری،طنابچه انفرادی برای سعود و فرود‌های کوتاه و ضروری و…. استفاده کرد.

دستبند پاندورا:

دستبند پاندورا

دستبند های پاندورا، دستبند های زنانه ای هستند که شما با سلیقه ی خود می توانید آن ها را طراحی کرده و بسازید. شما می توانید پایه ی این دستبند ها را از جنس طلا و یا نقره و یا آلیاژ های معمول ترکیب مس و نقره انتخاب کنید و آن ها را با سنگ های قیمتی و یا زینتی بچینید. همچنین می توانید این دستبند ها را از مواد ارزان قیمت دیگری، مانند مهره های چوبی بسازید. شما می توانید به راحتی تزیینات این دستبندها را با موقعیت خاصی که در آن شرکت می کنید، مانند یک مهمانی رسمی و یا یک گردش روزانه، عوض کنید. این دستبند ها می توانند به راحتی با هر موقعیتی منطبق شوند

دستبند طبی یا دستبند تناسب اندام:

دستبند هوشمند طبی

دستبندهای هوشمند تناسب اندام که به انها دستبند لاغری هم میگویند، دستبندهایی هستند که گزارش هایی در مورد فعالیت های جسمانی شما مانند ضربان قلب،میزان کالری مصرفی، میزان فعالیت و… در اختیارتان قرار می دهد. در این مدل دستبند ها شرکت هایی مثل اپل و شیایومی بسیار مطرح اند.

دستبند جادویی:

دستبند جادویی

دستبند های جادویی عموما کاربرد تفریحی و سرگرمی دارند مانند دستبند هایی که روی مچ و بازو میلغزند و وسیله ای مفرح است یا دستبند های پلاستیکی که مواد داخل ان در تاریکی هم نور منتشر میکند و وسیله جالبی است.اما شما نمیتوانید این دستبند هارا در دسته زیورالات قرار دهید.

دستبند چشم نظر:

دستبند چشم نظر

چشم زخم اصطلاحی است که در زمان قدیم تا به الان وجود داشته است . در قرآن، نهج البلاغه و روایات هم به این موضوع اشاره شده است .
افرادی معتقدند که هستند کسانی که تا نگاه شان به شما می افتد و یا از خودتان تعریف می کنید بعد از دقایقی دچار سر درد یا حالت تهوع و … می شوید و زود هم برای رفع آن متوسل به اسپند دود کردن می شوید شانس هم داشنه باشیم یک اتفاق برای وسایل خانه تان می افتد. دست بند چشم نظر برای دفع کردن همچیین نگاه هایی همیشه همراه شما خواهد بود.

دستبند عشق:

دستبند عشق اصولا توسط شرکت کارتیر طراحی شد و مهم ترین شاخصه ان نماد عشقی است که بر روی ان حک شده است و بهترین هدیه بسیاری از عاشقان محسوب میشود. در دورانی که در آن دستبند عشق ساخته شده بود، زیورآلات اغلب به طور ویژه برای یک لباس یا مناسبت خاص انتخاب می شدند. اما دستبند عشق برای یک مناسبت یا لباس خاص طراحی نشده بود. این دستبند برای شب، روز و به طور کلی برای روزمره قابل استفاده بود.

امروزه دستبند هایی که برروی انها عبارت عشق حک شده اند که انهارا نیز دستبند عشق مینامند.

دستبند رشته ای:

دستبند رشته ای

شباهت زیادی به دستبند دوستی دارد اما فقط از یک یا دو رشته ساخته شده‌اندبه این دستبند ها دست بند ارزو هم شهرت دارد به این صورت که ظمانی که دستبند پاره میشود و از دستتان میافتد، زمان تحقق ارزوها فرا رسیده است.

دستبند ها از نظر جنس
دستبند طلا:

دستبند طلا

یکی از پرطرفدارترین زیورآلاتی هستند که خانم‌ها و آقایان زیادی دوست دارند در روزمره یا در جشن ها آن‌ ها را به دست داشته باشند. حتی بین زیورآلات طلا، دستبند از بقیه محبوب‌تر به نظر می‌رسد. یک دستبند هم می‌تواند کاربردی‌تر باشد هم در استایل خیلی تاثیرگذار است. دستبند طلا با انواع ساعت‌ها و انگشترها ست می‌شود و حتی می‌تواند تعیین‌کننده رنگ لباس یا مانتو شما باشد البته توجه داشته باشید که از نظر پزشکی توصیه میشود اقایان از زیورالات طلا استفاده نکنند.

دستبند نقره:

دستبند نقره

دستبند نقره بسیار جذاب و سلامتی بخش و پرکاربرد هستند . بر اساس نتایج و تحقیقات، طلا روند فعالیت ارگانیسم بدن انسان را افزایش میدهد و نقره، بر عکس طلا آرام‌ بخش میباشد. نقره برای بهبودی و شکل گیری استخوان، فرم دهی و ترمیم پوست تاثیر بسزایی دارد . از خواص نقره برای بدن ، خاصیت ضدعفونی کنندگی آن است ، بطوریکه باعث از بین رفتن ۶۵۰ نوع میکروب میشود وبرای سلامتی بدن انسان موثر است . بنابراین زمانی که جواهرات نقره در تماس با پوست هستند کمک می کنند که احساس تازگی کنید، همچنین نقره بر روی تمرکز شما نیز تاثیرمثبت دارد.
جالب است بدانید که نقره از طریق پوست جذب می شود و اثر تسکین درد دارد، به همین دلیل دستبندهای نقره محبوبیت زیادی در بین مردم دارند.

مطالب مرتبط: چگونه زیورالات نقره خود را تمیز کنیم
دستبند استیل:

دستبند استیل

دستبندهایی از جنس استیل، به سبب ویژگی های خاصشان، از جمله زیورآلاتی هستند که همواره مورد توجه و استقبال دنیای مد قرار گرفته اند. دستبند هایی از جنس استیل ضد زنگ ویژگی های منحصر به فردی دارند و با جرات می توان گفت که در نمایش های مربوط به مد در تمام فصول رد پایی از آن ها را می توان مشاهده کرد. متخصصان مد معتقد هستند که برای خرید دستبند های استیل نباید منتظر ماند، چرا که آن ها در تمام فصول محبوب و تاثیر گذار می باشند. چرا زیورآلات و بدلیجات جنس استیل همواره محبوب هستند؟ استیل یکی از محبوب ترین آلیاژ ها برای ساخت زیورآلات است. این بدلیجات دارای رنگ ثابت هستند و بسیار مهم است که بدانید که حساسیت ایجاد نمیکنند. این آلیاژ به سبب رنگ براق خود، می تواند زیبایی خاصی را به زیورآلات ببخشد. در عین حال این آلیاژ در برابر کدری، زنگ زدگی و آسیب های ناشی از ضربات، بسیار مقاوم است. این بدان معناست که می توان زیورآلات بسیار با دوامی را ساخت.

دستبند چرم:

دستبند چرم

انسان از پوست حیوانات از زمان‌های بسیار دور استفاده می‌کرده است. بعدها نیز انسان به دلایل مختلفی از جمله ساختن پناهگاه و همچنین لباس برای خود از چرم استفاده کرده است. بسیار دشوار است که تاریخچه دستبند چرم را ردیابی کنیم. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از اولین انسان‌ها دستبند چرمی را برای متمایز کردن نقش قبیله‌ای، مانند رهبر گروه یا می‌دانیم که سلسله‌هایی از فرعونیان مصر، یک دستبند چرمی به عنوان نماد سلطنت او می‌پوشید. در یونان باستان و رم نیز دستبندهای چرمی توسط سربازان مورد استفاده قرار می‌گرفت و نشانی از وفاداری و رتبه سرباز بود. گفته می‌شود که گلادیاتور معروف اسپارتاکوس یک دستبند ساده قهوه‌ای به دور مچ دست راست خود برای نشان دادن قدرتش می‌بست

دستبند پارچه ای:

دستبند پارچه ای

دستبند پارچه ای بیشتر جلوه گاه خلاقیت و شیکپوشی است چرا که بیشتر توسط خود افراد ساخته میشود و گاها چنان به پوشش انسان جلوه میدهد که از دستبند های برند دنیا هم زیبا تر میشوند.

دستبند پلاستیکی:

دستبند پلاستیکی

دستبند های پلاستیکی کمتر برای ظاهر و تکمیل استایل پوشش استفاده میشود و عموما به دلیل ویژگی انها که مقاومت بالاتری نسبت به بقیه جنس های زیورالات دارند کاربرد دارد، مثل دستبندهای باشگاهی و استخری و بیمارستانی و دستبند هایی که مناسب استفاده از تکنولوژی اند. و دستبند های سیلیکونی که بیشتر شامل پیغامی هستند کاربرد اطلاع رسانی برای موسسات دارند.

دستبند چوبی:

دستبند چوبی

ارتباط بشر با اکسسوری چوبی دست ساز به هزاران سال می‌رسد. جالب است بدانید که اولین کنده‌کاری چوب توسط انسان در انگلستان یافت شده و استفاده از اکسسوری چوبی در بین اقوام هند و اروپایی بسیار رایج بوده است. از آن زمان تاکنون، این نوع تلفیق هنر با چوب محبوبیت زیادی به دست آورده است که امروزه تمایلات زیادی نسبت به آن وجود دارد. جواهرات چوبی دست ساز امروزه در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. برند‌های معتبر تولید جواهرات نیز در این عرصه وارد شده‌اند و با استفاده از متریال چوب گران قیمت دست به تولید و عرضه محصولات چوبی از جنس چوب درخت‌های کم یاب زده‌‌اند.بهترین بخش در مورد پوشیدن طرح‌های جواهرات چوبی این است که مناسب برای تمام اوقات روز می‌باشند.
شکل‌پذیری و انعطاف چوب یکی از دلایلی است که چوب را برای انتخاب و ساخت یک جواهر مناسب می‌سازد. وجود انواع جواهرات چوبی سبک و حجیم، سنتی و دارای بافت‌های ویژه و ظریف که باعث می‌شود آن‌ها هرگز از مد خارج نشوند.

دستبند حدید:

دستبند حدید

دستبند های حدید هم توانستن بازار خوبی رو به خودشون اختصاص بدن و دلیل اصلی ان نیز قیمت پایین انهاست ولی نمیتوان اززیبایی انها نیز چشم پوشی کرد هرچند که به اندازه زیبایی بقیه فلزات و چرم نیستند.
دستبند صدفی: این ترند برای اولین بار تمام افراد رو غافلگیر کرد. چرا که این اولین بار بود که از پوسته صدف برای ساخت زیورالات استفاده شده بود که با استقبال خیلی زیادی هم مواجه شد.
صدف ها یکی از چیزهایی هستند که معمولا در سفرهای دریایی به عنوان یادگاری با خودتون به همراه میارید و تا مدت های طولانی صدف های کوچک یادآور سفر و خوشگذرانی برای شما خواهند بود و میشه گفت شاید همین دلیل باعث پایداری و محبوبیت این اکسسوری ها شده است!

دستبند فیروزه:

اگر یکی از پرطرفدارترین مدل دستبندهای زنانه را بخواهیم نام ببریم قطعا به دستبندهای فیروزه اشاره میکنیم، دستبندهای فیروزه به خاطر رنگ زیبایی که دارند و همچنین خواص فراوان شان محبوبیت خاصی بین ما ایرانی ها دارند. فیروزه خواصی همچون دفع چشم زخم، ایجاد خوش شانسی و رونق کسب و کار دارد که به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار میگیرد
دستبند مسی: دست بند مسی از غلیظ شدن خون جلوگیری می‌کند و به اکسیده شدن گلوکز و آزاد شدن انرژی در بدن کمک می‌کند و همچنین جذب آهن را افزایش می‌دهد. همچنین از خواص مس میتوان به تامین اکسیژن بافت‌های بدن از جمله مغز و یاری رسانی به غده تیروئید در ترشح هورمون‌ها اشاره کرد.

دستبند نمدی:

دستبند نمدی

دستبند هایی که توسط پارچه نمد ساخته میشود البته در صنعت نساجی این پارچه فوتر نام دارد مناسب برای عروسک سازی که در ایران به نمد مشهور شده است و در ردیف پارچه های پشمی قرار میگیرد. کاربرد این دستبند ها به حکم بودن ، رنگارنگ بودن و قابل شستشو بودن است.

حرف آخر:
در این مقاله سعی کردیم تا تمام اصول و قواعد و تاریخچه انواع دستبند ها بطور خلاصه بیان شود همانطور که دیدید دست بندها تنوع بالایی چه از نظر کاربری یا چه از نظر جنس دارند، تا حدودی با تاریخچه دستبندها اشنا شدیم و فهمیدیم در بعضی از قبایل و مذاهب چه جایگاهی و معنی میتواند داشته باشد.
مواد تشکیل شده و تفاوت ظاهری انها را با یکدیگر بررسی کردیم و حتی دیدیم که بعضی از انها در واقع تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند و بیشتر نامگذاری هایی با هدف اقتصادی بودند.
اما اشنایی با دستبند ها به عنوان یکی از پرکاربرد ترین اکسسوری و زیورالات میتواند بسیار باشد چه برای فروشنگان و عرضه کنندگان و جه برای خریداران و کسانی که به پوشش خود اهمیت میدهند.

ما در فروشگاه کافه استایل توانسته ایم انواع دستبند های زنانه و مردانه رو در معرض مقایسه و بررسی و خرید شما عزیزان قرارداده‌ایم.

نظرات و پیشنهادات و سوالات خود را برای ما کامنت کنید تا سریعا پاسخ داده شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا